Od 1 sierpnia 2018 r. umożliwiono składanie wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła, w ramach programu Czyste Powietrze. Jeśli mamy możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej czy gazowej, dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, Stop Smog lub dofinansowanie miejskie jak najbardziej ma sens. Jednak co w sytuacji, gdy teren, na którym mieszkamy, nie oferuje możliwości korzystania z sieci ciepłowniczej czy gazu sieciowego i prędko oferować nie będzie?
Wymiana kotłów – co gdy gmina nie oferuje wsparcia?
Co w takiej sytuacji może zrobić mieszkaniec gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej, mieszkający w domku jednorodzinnym i nie mający innej alternatywy ogrzania domu niż piec na paliwa stałe? Znając specyfikę terenów wiejskich, w tym wiek i stan budynków, instalację pompy ciepła można pominąć. Małe gminy często nie mają uruchomionego żadnego programu wspierającego mieszkańców w działaniach proekologicznych, a jeśli nawet takowy program istnieje, to dopłaty są często symboliczne i nie stanowią żadnej realnej zachęty do wymiany starego kopciucha.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za 2018 r., ok. 20,3 mln Polaków mieszka na terenach wiejskich i w małych miastach. Wyniki przeprowadzonych przez naszą firmę inwentaryzacji systemów grzewczych jednoznacznie wskazują, że gminy wiejskie i miejsko-wiejskie są w znacznie gorszej sytuacji, a budynków ogrzewanych piecami jest średnio 75-90%. Istnieje wiele miejscowości, gdzie 100% budynków korzysta wyłącznie z pieców na paliwa stałe, w dużej mierze kopciuchów. Zwykle gminy nie prowadzą monitoringu jakości powietrza, a biorąc pod uwagę powyższe, może ono być w większości wypadków znacznie gorszej jakości niż w miastach, gdzie monitoring jest prowadzony.
Czy istnieją jakiekolwiek, racjonalne argumenty na pozbycie się kopciucha na rzecz nowoczesnego kotła klasy ecodesign? Oczywiście, że tak!
Dlaczego decydujemy się na kotły ecodesign?
Z naszego doświadczenia wynika, że obecnie mieszkańców bardziej niż ekologia przekonują uwarunkowania z pogranicza ekonomii oraz szeroko pojętego komfortu życia. Dlatego należy pamiętać, że zamieniając starego kopciucha na kocioł ecodesign zyskujesz:
- komfort użytkowania – przestajesz być niewolnikiem kotłowni;
- komfort cieplny – nowoczesny kocioł z automatycznym podajnikiem paliwa zapewni stałą temperaturę w budynku i nie dopuści do jego wychłodzenia;
- ekonomię ogrzewania – sprawność kotłów ecodesign jest o 100% większa niż kopciuchów, tzn. że z tej samej ilości paliwa otrzymujesz o 2 razy więcej ciepła (trzeba pamiętać, że w wypadku kopciucha niezmiernie ważnym, a często słabym elementem, jest palacz – w wypadku kotła automatycznego jest on całkowicie eliminowany);
- pozytywny wpływ na środowisko – nie trujesz siebie, swoich bliskich oraz sąsiadów, ponieważ kotły ecodesign charakteryzują się niższą o co najmniej 400% od kopciuchów emisją pyłów zawieszonych PM10!
Niska emisja – walka na własną rękę
Oczywistym jest, że kotły ecodesign są znacznie droższe. Biorąc jednak pod uwagę ich zalety, fakt, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się (dane i prognozy GUS są bezlitosne) oraz to, że coraz więcej czasu spędzamy w pracy i poza domem, korzyści z używania nowoczesnego kotła stają się ważniejsze niż jego cena. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, to należy wspomnieć, że obecnie koszt tony ekogroszku i węgla kawałkowego o zbliżonych parametrach jest praktycznie taki sam, a spalimy go o połowę mniej ze względu na wysoką sprawność urządzenia. Różnicą pozostaje koszt zakupu pieca, na który można uzyskać dofinansowanie, a ponadto zwraca się on w zupełnie inny sposób, bo przecież zaoszczędzonego czasu ani zdrowia najbliższych nie kupimy za żadne pieniądze.
Autor: Fundacja Razem dla Środowiska