Komisja Europejska w decyzji 2019/61 z dnia 19 grudnia 2018 r. opublikowała dokument referencyjny, wskazujący najlepsze praktyki zarządzania środowiskowego i wskaźniki efektywności środowiskowej oraz oceny efektów działalności środowiskowej dla sektora administracji publicznej, na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1221/2009 w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Dokument ten skupia się na istotnych kwestiach zarządzania środowiskowego z punktu widzenia organów administracji publicznej. Wskazuje konkretne działania, mające na celu m.in. usprawnienie systemu zarządzania biurem, poprawę efektywności energetycznej, zaopatrzenia w wodę oraz wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym.
System ekozarządzania i audytu zakłada dobrowolny udział organizacji, które są zaangażowane w ciągłą poprawę stanu środowiska. Opracowany dokument referencyjny stanowi wsparcie w postaci pomysłów, inspiracji oraz wytycznych, w celu podniesienia efektywności energetycznej wszystkich organizacji w sektorze administracji publicznej.
Czy każdy uczestnik EMAS musi wziąć pod uwagę dokument referencyjny?
Dokument referencyjny musi być uwzględniany przez organizacje podczas składania wniosku o wpis do rejestru EMAS oraz przez organizacje już zarejestrowane w systemie. W związku z powyższym należy stosować odpowiednie elementy podczas opracowania i wdrażania systemów zarządzania środowiskowego, stosować wskazane w dokumencie wskaźniki efektywności środowiskowej do celów sprawozdawczości, a także uwzględnić w deklaracji środowiskowej, w jaki sposób zastosowane najlepsze praktyki zostały uwzględnione w ocenie efektów działalności środowiskowej przez organizację.
Aspekty poruszone w dokumencie referencyjnym
W dokumencie referencyjnym opisano najlepsze praktyki dotyczące zarządzania środowiskowego, które zostały uznane za najbardziej odpowiednie techniki, działania i środki, jakie administracja publiczna może wdrożyć, aby zwiększyć efektywność środowiskową w odniesieniu do poszczególnych aspektów.
Pod uwagę wzięto następujące aspekty:
- zarządzanie zużyciem energii elektrycznej i wody oraz ograniczenie ich zużycia;
- wytwarzanie odpadów i minimalizowanie ich wytwarzania;
- ograniczenie zużycia papieru i materiałów biurowych;
- ograniczenie wpływu na środowisko z dojazdów do pracy i podróży służbowych;
- ograniczenie wpływu na środowisko stołówek i kawiarni;
- organizacja zebrań oraz imprez.
Rozwiązania zaproponowane w dokumencie referencyjnym
Najlepsze rozwiązania, zaproponowane w dokumencie referencyjnym, minimalizujące wpływ administracji publicznej na środowisko:
- monitorowanie i gromadzenie danych dotyczących zużycia energii, w podziale na poszczególne źródła energii;
- analizę zgromadzonych danych oraz dokonywanie ich oceny porównawczej;
- opracowanie planu działań, mającego na celu wzrost efektywności energetycznej budynku oraz ograniczenie zużycia wody i energii;
- selektywna zbiórka odpadów oraz zliczanie ilości wytwarzanych odpadów;
- wprowadzenie procedury elektronicznego obiegu dokumentów i ograniczenie drukowania dokumentacji;
- korzystanie z produktów wielokrotnego użytku lub o niewielkim wpływie na środowisko;
- zachęcanie pracowników do zmiany zachowań dotyczących dojazdu do pracy oraz podróży służbowych;
- ograniczenie ilości gadżetów i zawartości materiałów konferencyjnych.
Dokumenty referencyjne dla innych sektorów
Komisja Europejska ustanowiła plan prac określający orientacyjny wykaz sektorów. Dotychczas, oprócz sektora administracji publicznej, opracowane zostały dokumenty referencyjne dla sektorów:
- produkcja sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
- produkcja samochodów;
- rolnictwo;
- produkcja żywności i napojów;
- turystyka;
- handel detaliczny.
Autor: Fundacja Razem dla Środowiska