Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), podtrzymującego wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z lipca 2017 r., Zakopane nie ma podstaw prawnych do pobierania opłaty klimatycznej od turystów. Jednocześnie unieważniona została uchwała Rady Miasta Zakopane z 2008 r. dotycząca pobierania opłaty miejscowej. Fakt, że władze miasta uchwaliły uchwałę zezwalającą na pobieranie opłaty miejscowej nie jest jednoznaczny ze spełnianiem przez powietrze w mieście określonych norm czystości.
Czy Zakopane ma prawo pobierać opłatę klimatyczną?
NSA stwierdził, że turysta skarżący miasto Zakopane w pełni ma do tego prawo, ponieważ opłata klimatyczna pobierana była bezpodstawnie, ze względu na znaczne zanieczyszczenie powietrza w mieście. Rada Miasta Zakopane twierdziła wprost przeciwnie, że skarga jest bezpodstawna.
Zgodnie z wyrokiem miasto poniesie koszty procesowe oraz zostało zobowiązane do zwrotu niesłusznie pobranej opłaty klimatycznej pobranej od skarżącego turysty. Władze miasta zadeklarowały na swojej stronie internetowej, że pomimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, opłata klimatyczna będzie nadal pobierana, ponieważ uchylenie uchwały nie jest jednoznaczne z zakazem pobierania tej opłaty.
Uzasadnieniem jest rozporządzenie Wojewody Małopolskiego określające miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową.
Autor: Fundacja Razem dla Środowiska