W 2018 r. w przepisach krajowych wprowadzono wiele zmian z zakresu odpadów, które były podyktowane niewłaściwym gospodarowaniem odpadami, w tym nasilającymi się pożarami odpadów.
Wizyjny system kontroli miejsc magazynowania czy składowania odpadów
Jedną z wprowadzonych zmian jest wdrożenie wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów. Konieczność monitoringu wizyjnego wynika z art. 25 ust. 6a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, a została wprowadzona ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z art. 17 ustawy zmieniającej, konieczność prowadzenia monitoringu wizyjnego obowiązuje w zasadzie od dnia 22 lutego 2019 r. (tj. 6 miesięcy po ogłoszeniu ustawy), z tym że od dnia 5 marca 2019 r. (tj. 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy) obowiązuje zgodnie z art. 12 ustawy zmieniającej tych, którzy mieli zezwolenia w zakresie zbierania czy przetwarzania odpadów przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, tj. przed 5 września 2018 r.
Ogólne wymagania dotyczące systemu monitoringu wizyjnego zostały określone w art. 25 ust. 6b-6e ustawy o odpadach, natomiast na podstawie ust. 8a tego artykułu wydano w drodze rozporządzenia Ministra Środowiska wymagania szczegółowe.
Rozporządzenie w sprawie monitoringu wizyjnego odpadów
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz. U. poz. 1755) wskazuje m.in.:
- obszar (powierzchnię) objętą system kontroli;
- parametry techniczne urządzeń systemu kontroli;
- rodzaj stosowanych kamer;
- sposób zapisywania i przechowywania obrazu;
- sposób udostępniania danych z monitoringu wizyjnego;
- sposób oznakowania miejsc objętych systemem kontroli.
Kogo dotyczy zmiana odnośnie monitoringu wizyjnego odpadów?
Wprowadzenie wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania czy składowania odpadów dotyczy posiadacza odpadów magazynującego lub składującego odpady w ramach prowadzonego przez niego zbierania bądź przetwarzania odpadów, gdy obowiązany jest posiadać którąś z poniższych decyzji:
-
- zezwolenie na zbieranie odpadów;
- zezwolenie na przetwarzanie odpadów;
- pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów;
- pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie czy przetwarzanie odpadów.
Obowiązek monitoringu wizyjnego obejmuje wszystkie rodzaje magazynowanych lub składowanych odpadów, z tym że podgląd obrazu na żywo dotyczy wyłącznie odpadów palnych, wymienionych w §3 ust. 1 rozporządzenia, natomiast utrwalony obraz przechowywany na elektronicznym nośniku informacji dotyczy wszystkich rodzajów odpadów. Obowiązek ten nie obejmuje wytwórcy odpadów magazynującego wyłącznie odpady własne, gdy nie potrzebuje zezwolenia na ich zbieranie czy przetwarzanie.
Autor: Fundacja Razem dla Środowiska