Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 marca 2018 r., zapis art. 129 ustawy – Prawo ochrony środowiska był niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej w związku z tym, że roszczenie za ograniczenie lub uniemożliwienie sposobu korzystania z nieruchomości można było zgłaszać w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie przepisów powodujących ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. Dlatego konieczne było znowelizowanie przepisów ustawy – w ciągu roku od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
Od 14 marca 2019 r. czas na zgłaszanie roszczeń został wydłużony z 2 do 3 lat. Roszczenia powstałe przed tym dniem, dla których nie upłynął jeszcze termin 2 lat, można ująć pod nowy termin – 3 lata.
Przepis ten dotyczy roszczeń za ograniczenie związane ze sposobem korzystania z nieruchomości, albo z wystąpieniem trudności w korzystaniu z nieruchomości lub z jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem, ze względu na wprowadzone akty prawne związane z ochroną środowiska.
Komu zgłosić roszczenie za ograniczenie korzystania z nieruchomości?
W związku z roszczeniem za ograniczanie korzystania z nieruchomości możesz domagać się wypłaty odszkodowania lub wykupu nieruchomości od:
- jednostki samorządu terytorialnego – gdy ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości nastąpiło w wyniku uchwalenia aktu prawa miejscowego przez organ samorządu terytorialnego;
- Skarbu Państwa reprezentowanego przez wojewodę – gdy ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości nastąpiło w wyniku wydania rozporządzenia Rady Ministrów, właściwego ministra albo wojewody.
Autor: Fundacja Razem dla Środowiska